Peki aileler bu işe ne dedi?

Her anne – baba çocuğunu sever elbet. Ama şu bir gerçek ki torun sevgisi bir başka oluyormuş. Nerden mi biliyorum? 1 yıl kadar önce anneme “biz de bir gün çok uzun bir tur yapacağız, en az 9 ay sürecek” dediğimde “siz gidebilirsiniz ama Masal burda kalsın” dedi. Bizi 9 ay görmemesi çok önemli değil ama torununun hasretine dayanamazmış.

Uzun bir süre bu konuyu ciddi ciddi gündeme getirmedik. Sadece ara ara “biz de tura gidince…” gibi laflar ettik ama sanırım çok ciddiye almadılar bizi. Aralık ayında yeşil pasaportu hak edip alınca, tur konusu tekrar gündemimize geldi. Artık ailelerle ciddi olarak konuşma vakti gelmişti. Çünkü onların desteği gerçekten çok önemli bizim için. Onları burada mutsuz bırakmak asla istediğimiz bir şey değil. 30 Aralık 2019 tarihinde ailelerimizi evimize davet ettik. Konuşma konusunda Engin çok başarılıdır. Anlattı. Bu turun bizim, ama özellikle Masal’ın gelişimi için çok önemli olduğunu, bu sene bu turu yapmak için son şansımız olduğunu, bir sonraki sene Masal okula başlayacağı için bu kadar uzun soluklu bir turu asla yapamayacağımızı, maddi olarak daha rahat edebilmek için evi kiraya vermeye karar verdiğimizi, herşeyi anlattı.

Ailelerimizin ortak söylemi şu oldu. “Siz zaten kararınızı vermişsiniz ve bu turu yapmayı çok istiyorsunuz, bizim bu aşamadan sonra söyleyeceğimiz her olumsuz şey sadece sizi üzmeye yarar. Ama sık sık haber verin bize durumunuzla ilgili”. Tam 3 ay kalmıştı tura çıkmamıza. Masal’la bol bol vakit geçirmeleri için Masal’ı okudan aldık. Bu bir çok anlamda bizim için çok iyi oldu. Öncelikle epey bir tasarruf etmiş olduk, o paralar bize yolda daha çok gerekecek, ikincisi tam kış dönemi ve kreşe giden çocuklar devamlı hasta oluyor ve tur öncesi bir hastalık yaşamak asla isteyeceğimiz bir şey değil ve en önemlisi ailelerimiz ile bol bol zaman geçirebiliyoruz bu sayede.

Açıkçası ben annemin itiraz edeceğini, ağlayacağını düşünüp çok endişelenmiştim ama korktuğum gibi olmadı. Sadece kayınvalidem gözyaşlarını tutamadı ama itiraz ederek değil, bizim için çok iyi olacağı konusuna ikna omasına rağmen yaşayacağı hasreti düşünerek akan yaşlardı bunlar.

 

3 thoughts to “Peki aileler bu işe ne dedi?”

  1. Çoğu ailenin isteyipte yapamaya cesaret edemediği, o ne der, bu ne der, şu ne der diye düşündüğü bir şeyi yapacaksınız. Hiç vazgeçmeyin ve sonuna kadar gidin. Arkanızda bir başarı hikayesi bırakın herkese örnek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir