Nereden çıktı bu tur fikri?

Biz zaten bisiklet sevdalısı bir aileyiz. Tanışmamıza da bisiklet vesile olmuştu. 19 Mart 2012 tarihinde bir etkinlikte karşılaştık Engin’le.  O zamanlar İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde görevliydim. Engin ve kardeşi de Doğal Afetlerde Kadınlar paneline gelmişlerdi. Etkinliği yapan çalışma grubunun başkanı aynı zamanda İzmir Doğa Sporları Çalışma Grubu’nun da başkanı idi. Engin etkinlik imza föyüne imza atarken, ben “bir bisiklet turu yapsanız da katılsak Hülya Hanım” dedim. Engin heyecanla “bisiklete mi biniyorsunuz?” dedi ve sohbetimiz böylece başlamış oldu. O da bisiklete binmek istiyormuş, Güzelbahçe’de çalıştığı yerden bisikletliler geçerken şaşkınlıkla bakıyor ve nasıl bu kadar yol alıyorlar? Bisikletleri mi özel? Kendileri mi özel? Nasıl bir bisiklet almalıyım? gibi sorular dolaşıyormuş kafasında. Benim biri dağ biri yol olmak üzere iki tane bisikletim vardı ve birlikte turlar yapmaya başladık.(2 bisiklet sahibi olmanın faydaları) Tanıştıktan 8 ay sonra ise evliydik. Masal’a hamile kalana kadar her fırsatta bisiklet sürdük. Zaten işe bisikletle gidiyorduk. Hafta sonları da bisiklete biniyorduk. Senelik izinlerimizde de bisiklet turları yapıyorduk. Daha o zaman anlamıştım ‘insanın eşi aynı zamanda hobi arkadaşı ise o evliliğin tadına doyum olmuyormuş’.

21 Kasım 2014 tarihinde aramıza Masal’ın katılacağı haberini aldık. Hatta bu haberi aldığımda “…bu gelecek arkadaş bisiklet hobimize engel olacak ilk başlarda ve tahminen iki yıl kadar bisiklet binemeyeceğim ama vakti geldiğinde turlara üç kişi katılacak olmanın heyecanı şimdiden sardı her yerimi…” diye paylaşmıştım.

Masal 9,5 aylık olduğunda römork alarak başladık, Masal’lı bisiklet hayatına. Sonra sırasıyla ön koltuk, arka koltuk, başka bir ön koltuk, trail angel ve weehoo. Bisiklet ve çocuk taşıma adına neredeyse her yöntemi deneyimledik. (Bunlarla ilgili  daha detaylı bir yazı daha sonra paylaşabilirim.)

7 Mayıs 2018’de başlayan 9 gün süren ilk aile turumuzun bir anında Engin’e “bu tur daha ne kadar sürse hala mutlu olursun?” diye sorduğumda “Ne bileyim, belki 1 yıl” demişti. İlk uzun tur fikri bu konuşmada ortaya çıkmıştı aslında. Ama nasıl olabilirdi? Ödediğimiz dünya kadar kredi vardı. Hem ben vazgeçmesi çok zor bir işte çalışıyordum. Konuşma orda bir hayal olarak kaldı.

İşte bu tur fikrinin ilk ortaya çıktığı aile turumuzdan bir kesit

7-15 Mayıs 2018’de yaptığımız aile turundan bir kaç fotoğraf

1 Eylül 2018 tarihinde, arkadaşlarımla dışarıda kahvaltı yaparken, telefonum çaldı. Tavsiye üzerine aramış beni, çanta lazımmış, (aynı zamanda bisiklet çantası imalatı yapıyoruz – ürünlerimizi www.semcanta.com internet sitesinden görebilirsiniz) 58 gündür yoldaymışlar. Daha ne kadar devam edecek ki! dedim, en az üç yıl dedi. Kalbim yerinden çıkacaktı. Çanta konuşmadık bile. Bir kahve içmeye çağırdım hemen. Anlatacak çok şeyleri vardı belli ki. Kahve, yemek, sohbet… hadi bizde kalın… sohbet, sohbet, sohbet… İstanbul’dan İzmir’e 58 günde gelmişler, her güzel yeri sindire sindire. Yetişecek bir yerleri olmadan. Zaman sıkıntıları olmadan. Tuğba Matematik öğretmeniymiş, Marçin Aşçı. Önce para biriktirmişler sonra istifa etmişler. Biz nasıl yapabiliriz ki dedik. Bizim birkaç sene sonra okula başlayacak bir kızımız var, o an ödediğimiz dünya kadar kredi var. Ne zaman bitecek kredileriniz diye sordular, 2019 Ağustos ayında, sonra aklımıza geldi 2019 Aralık ayında yeşil pasaportlarımız da olacak (ki aldık bile). Eee Mart’a kadar para biriktirsek, eee memurum ben 1 yıl ücretsiz izin hakkım da var, olur vallahi bu iş. Tuğba ve Marçin o kadar motive ettiler ki bizi, işte o zaman kesin karar verdik bu turu yapmaya.

İşte bu tur fikrinin planlanmaya başladığı an. 1 Ekim 2018.

 

İyi ki hayatımıza girdiniz Tuğba ve Marçin. Bu arada hala haberleşiyoruz, hala yoldalar ve hala mutlular.

11 thoughts to “Nereden çıktı bu tur fikri?”

 1. Hayranlıkla izlediğim tanıştığım bu ailenin serüvenini en yakın takip edenlerdenim..
  İnsanların iki kişiyle yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri Masal küçücükken yaptınız. Eminim, böyle bir anne babasının olması gururu ve avantajıyla, küçük yaşta herkesin alamayacağı bu deneyimleri yaşayarak, ufku hayata bakış açısı farklı ve geniş olan bir evlat olacak..
  Bu uzun turu da aynı heyecanla takip edeceğim.
  Sizi seviyorum..

 2. Ne iyi ettin yazmaya başlamakla. Sonra konular çoğaldikça insan altından kalkamiyor. Çok da tatlı anlatmışsın. Engin’le tanişma hikayenizi de böylelikle ögrenmiş oldum.
  Güzel dilek ve maceralarınıza mutlaka zaman bulun. Baxen va geçmek gereken şeyler olsa bile. Insanın hayatında kalan bunlar oluyor sonra.
  Keyifle takipteyim.

 3. Siz tanıdığım kadarıyla süper bir ailesiniz. Böyle güzel bir turdan Masal’ ı mahrum bırakmayacağınızı umuyorum. Şimdiden başarılar ve güzel bir tur yaşamanızı diliyorum.

  1. Merhabalar…Eminim kızınızın gelişimi için çok yararlı olacaktır bu tur. Yeşil pasaport tan anladığım kadarıyla yurtdışı turu yapmaya karar verdiniz. Defalarca yurtdışına çıktım bisikletim ile. Ama en uzun turum 13 gün sürdü. İlgi ile takip edeceğim. Saygılar…

 4. Merhaba
  Kızım İlkay (bu arada o da endüstri mühendisi) evlenirken “biz Orkan’la beraber sırt çantası ile 9 ay Güney Amerika’yı gezeceğiz” demiş ve hayallerini gerçekleştirmişlerdi. Deneyimlerini maceramız.com sitesinde paylaşmışlardı. Sizi bu cesur kararınızdan dolayı tebrik ediyorum, keyifli bir tur diliyorum.. Takipteyim.. Sevgiler

 5. Yeşil pasaport ile 6 ay içinde 3 ay dolaşma hakkınız var. Bu 3 aydan sonra çıkış yapıp 3 ay beklemeniz gerekiyor. Siz 9 ay sürekli dolaşmayı nasıl başaracaksınız? Özel bir izin mi aldınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir