Bisikletle Çocuk Taşıma

Daha evli bile değilken, bir gün çocuğumla birlikte bisiklete bineceğim günlerin hayalini kurardım. Bu sebeple bisiklet binmeyen biri ile evlenmeyi hiç düşünmedim. Çünkü bisiklete binmeyen biri çocuğunu bu “tehlike!” ye atmazdı. Çok şanslıyım ki âşık olduğum adam da bisikleti seviyordu.

2015 yılının Haziran ayında kızımız Masal dünyaya geldi. Birbirimize alışma, Masal’ın Dünya’ya alışması sürecini atlattıktan sonra hayalimi gerçekleştirebilmem için uygun koşullar oluşmuştu sonunda. Dünyalar tatlısı bir kızım vardı, 9,5 aylıktı, havalar ısınmaya başlamıştı ve artık birlikte bisiklete binmeye hazırdık. Ama nasıl?

Arka koltukları pek sevmiyorum. Çünkü arka koltukta oturan çocuğun önünde kocaman bir sırt oluyor ve çocuk önünü göremiyor. Bu sebeple ilk olarak ön koltukları araştırdım. Ama kızımız henüz çok küçüktü. Ön koltukta uzun süre duramazdı, uykusu gelse uyuyamazdı. Bu sebeple Römork seçeneklerini de araştırdık ve sonunda hem daha güvenli olduğu için hem de içinde rahat bir şekilde uyuyabileceği için güzel bir römork almaya karar verdik.

Römork

Gerçekten de çok rahat uyudu römorkta. Yaklaşık 1 yaşındayken de rahat uyuyor,…
Yaklaşık 2 yaşındayken de rahat uyuyor,…
Yaklaşık 4 yaşındayken de rahat uyuyor.

Evet biraz pahalıydı ama verdiğimiz parayı daha 2. kullanmamızda çıkarmıştı. Çünkü tam evimizin önünde yokuş aşağı giderken, Masal eşimin bisikletine bağlı iken, bisikleti kaymış, düşmüştü ama römork sarsılmamıştı bile. Ama bu taşıma aparatının bizim için bir eksiği vardı. Çocuğumuzla iletişimimiz istediğimiz gibi olamıyordu. Yol boyunca sohbet etmenin keyfini yaşayamıyorduk. Bu sebeple aklımızda kalan ön koltuğu da almaya karar verdik.

Ön Koltuk (15 kiloya kadar)

Yolda giderken edilen sohbetlerin tadı hiçbir şeye benzemiyor. Hele çocuğunuz mutlu mutlu etrafı seyredip sorular sorarken yanağından aldığınız o öpücük, Dünyalara bedel! Ancak her çocuk aynı mı bilmiyorum ama bizim Masal’ımız bisiklette bir müddet etrafına bakındıktan sonra, sarsıntının da etkisiyle, uyku moduna geçiyordu. Bu sebeple ön koltuğu tek başına neredeyse hiç kullanmadım. Beraber yaptığımız tüm turlarda, katıldığımız bisiklet festivallerinde, katıldığımız etkinliklerde daha mutlu olduğum için ön koltuğu, uykusu gelirse diye de römorku hep birlikte taşıdım. Ve sanırım Masal römorku sadece uyumak için kullandı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
Bu fotoğrafta Masal Römorkta. Uykusu gelince römorka, uyanıkken ön koltuğa:)

Arka Koltuk

Ön koltuğun taşıma kapasitesi 15 kg. Masal 2,5 yaşına geldiğinde kreşe başlamıştı ve 15 kiloyu geçmişti bile. Kreşe Masal’ı elbette bisikletle götürecektim, zaten kendim de işe bisikletle gidiyordum. Römork depomuzda duruyordu, ilk gün bu şekilde götürdüm tamam ama bu her gün için hiç pratik bir yöntem değildi. Mecburen taşıma kapasiteleri daha yüksek olan arka koltukları araştırmaya başladım. En önemli kriterim kızımın rahat uyumasıydı. Arka koltukta boynu önüne düşen çocuk görüntüsü istemiyordum. Ve tam da istediğim gibi bir koltuk aldım. Uzun turlarımızda da artık bu koltuğu kullanıyorduk.

2018 Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz İzmir – Ortaca turunda arka koltukta saatlerce uyudu Masal. Çok da rahat bir görüntüsü vardı.
2019 senesinde katıldığımız Gökova Bisiklet Turu. Yokuş çıkarken daha çok sallandığı için, mutlaka uyuyor.

Evet çok rahattı, evet çok güvenliydi ama ön koltuktaki sohbetlerimiz olamıyordu arka koltuktayken. Ve ben bu sohbetleri çok özlemiştim. Bu sebeple yeni bir arayışa girdim. Uzun araştırmalar sonunda aradığım modeli bulmuştum, ama maalesef Türkiye’de henüz böyle bir model satılmıyordu. Ben de bu koltuğu yaptırdım.

Ön Koltuk (15 kilodan fazla)

Artık okula Masal’ı bu ön koltukla götürüyordum ve ilk bindiğimiz gün, kaç aydır okula giderken sormadığı sorular sordu Masal. “Anne neden buradan döndük?”. Hâlbuki aylardır oradan dönüyorduk. Ama ilk defa fark etmişti, ilk defa dikkat etmişti. Bir gün Masal’a sordum, arka koltukta gitmek mi ön koltukta gitmek mi daha keyifli diye? Verdiği cevap durumu özetler nitelikteydi. ”Ön koltukta, çünkü arka koltukta sadece yanları görebiliyorum, ön koltukta hem önümü hem yanları görebiliyorum”. Benim için de ön koltuk daha keyifliydi çünkü yolda giderken kızımı öpebiliyordum.

İki Bisikleti Birbirine Bağlama Aparatı

Bu arada Masal, 3 yaşına basmasına günler kala, 2 teker bisiklete binmeyi öğrendi. İlk başlarda devamlı arkasından koşuyordum, durunca düşerse diye. Hem bana spor oluyordu, hem de kızım çok mutluydu. Sonra evimizden, beraber bisiklete binebileceğimiz güvenli bir yere, gidene kadar nasıl yaparız, Masal’ın bisikletini oraya nasıl götürürüm diye düşünmeye başladım. Sonuçta biz araba kullanmıyoruz. Bu işi bisikletimle yapmam gerekiyordu. Masalın bisikletini kendi bisikletime bağlayabileceğim bir aparatla bu mümkündü. Böylece Masal üstünde olsun, olmasın arkadan bisikletini çekebilecek, sahil kenarı, ormanlık yer gibi güvenli bir bölgeye geldiğimde de iki bisikleti birbirinden ayırıp yan yana gidebilmeyi sağlayacaktım.

Hatta uzun turlarda da bu aparatı kullanırım diye umuyordum. Yalnız unuttuğum bir şey vardı. Masal uzun süre uykusuzluğa hiç tahammül edemiyordu ve bu şekilde bir tura gidersek ya uyuyup düşebilirdi ya da uyuyamayacağı için mola yerlerinde çok mutsuz ve huysuz bir çocuk olurdu. İkisi de kabul edebileceğimiz bir şey değildi. Artık bisiklet üzerinde taşıması da hem zor oluyordu hem de Masal pedal çevirmek istiyor ama çeviremediği için o kadar mutlu olmuyordu. Tam da bu sebeple weehoo’yu aldık.

Weehoo

Masal bu aparatı çok sevdi. Canı isterse pedal çeviriyor, canı istemezse çevirmiyor.

Bütün kullandığımız çocuk taşıma aparatlarının artılarını eksilerini özel olarak tablo haline getirmek gerekirse;

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

10 thoughts to “Bisikletle Çocuk Taşıma”

  1. Merhaba, cok guzel bir yazi olmus. Emeginize saglik, tesekkur ederim. 🙂 Hem keyifle okunuyor, gulumsetiyor ve mutlu ediyor hem de kopegimi romorkla tasimayi dusundugumden faydali bir yazi oldu. 🙂 Sevgiler

  2. Çocuğunu, torununu taşımak isteyen arkadaşlarım var . Yazınız fikir verecek onlara. Sizi sevgiyle takip ediyorum. Yakinda tura çıkacaksınız. Yolumuz açık olsun. #guzelbahcekadinbisikletciler

  3. Siz kadınlarımıza harika bir örneksiz. Sizin gibi örnek kadınlarımızın çoğalması dilerim…

  4. Selam, bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler emeğinize. Ben de romörk almak istiyorum kızım için. Edindiğiniz aletlerin fiyatlarını ve nereden aldığınızı belirtebilir misiniz?

    1. ben alalı çok zaman oldu çoğunu, bir kısmını da ikinci el almıştım zaten. fiyat bilgisi paylaşmam çok doğru olmaz bu sebeple.

  5. keyifle okudum.ne kadar güzel .tecrubelerinizden başka insanlarda yararlansınnaşka çocuklarda masal gibi mutlu olsun diye emek vererek,tutkunuzuda katarak çok güzel.bir paylaşım olöuş.yüreğinize sağlık

  6. Harika bir yazı olmuş… Keyifle her satırını okudum… Masal da çok tatlı maşallah…
    Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim, yararlı olacağını düşünüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir